Add News Feed Read the Blog See us on Flickr Get ideas on Pintrest Connect on Linkedin Hangout at Google+ View us on Youtube Follow us on Twitter Fan us on Facebook
Add News Feed Meet with us on Google Plus See us on Youtube Follow us on Twitter Find us on FacebookBe a Scout

Timberline NYLT Registration 2014 

Be sure to register early to qualify for a $20 early bird discount!!! 

To register for Timberline NYLT, select the course you want to attend from the list below, then click on the Course # link to the right:

Course Date Sponsor (District, Stake, OR Council) Location Course Director Phone Course #
           
May 26 - May 31 Snow Canyon (District) ThunderRidge Scout Camp (Brian Head) Scott Mecham 435-674-2435 TLNYLT-W2-591-2014-902-1
  San Juan (District) Blue Mountain (Monticello/Blanding) Vernon Hatch 435-587-3103 TLNYLT-W2-591-2014-904-1
  Snow Canyon (District) ThunderRidge Scout Camp (Brian Head) Greg Tobler 435-634-9434 TLNYLT-W2-591-2014-902-2
           
June 2 - June 7 Iron Horse (District) Perl Timberline Training Center (Mt. Pleasant) Clayton Thomas 801-756-9330 TLNYLT-W2-591-2014-901-1
  Mt. Nebo (District) Perl Timberline Training Center (Mt. Pleasant) David Devenport 801-465-4747 TLNYLT-W2-591-2014-901-2
  Arapeen (District) Perl Timberline Training Center (Mt. Pleasant) Carl Larsen 435-580-9329 TLNYLT-W2-591-2014-901-3
           
June 9 - June 14 Porter Rockwell (District) Perl Timberline Training Center (Mt. Pleasant) Berry North 801-768-2143 TLNYLT-W2-591-2014-901-5
  Orem (District) Perl Timberline Training Center (Mt. Pleasant) William Adams 801-221-7437 TLNYLT-W2-591-2014-901-6
  Iron Horse (District) Perl Timberline Training Center (Mt. Pleasant) Todd Awerkamp 801-756-5718 TLNYLT-W2-591-2014-901-7
  Hobble Creek (District) Buck Hollow Scout Reservation (Springville) Bill Johnson 801-491-2906 TLNYLT-W2-591-2014-907-2
  High Uintah (District) Bacon Park (Whiterocks) Marshall Bellon 435-722-0804 TLNYLT=W2-591-2014-903-1
           
June 16 - June 21 Mt. Nebo (District) Perl Timberline Training Center (Mt. Pleasant) Steve Griffiths 801-423-1625 TLNYLT-W2-591-2014-901-9
  Black Diamond (District) Perl Timberline Training Center (Mt. Pleasant) Stephen Benson 801-798-7987 TLNYLT-W2-591-2014-901-10
  Alpine (District) Perl Timberline Training Center (Mt. Pleasant) Mat Greenfield 801-787-6186 TLNYLT-W2-591-2014-901-11
  Wasatch (District) Wolf Creek Ranch Wesley Wilson 801-420-2726 TLNYLT-W2-591-2014-906-1
  Black Diamond (District) Buck Hollow Scout Reservation (Springville) Rich Lewis 801-592-1168 TLNYLT-W2-591-2014-907-3
  High Uintah (District) Bacon Park (Whiterocks) Aaron L. Wilson 435-219-8813 TLNYLT-W2-591-2014-903-2
           
June 23 - June 28 Tavaputs (District) Perl Timberline Training Center (Mt. Pleasant) James Winn 435-653-2632 TLNYLT-W2-591-2014-901-13
  Provo Peak (District) Perl Timberline Training Center (Mt. Pleasant) Brian Jensen 801-373-4364 TLNYLT-W2-591-2014-901-14
  Monroe Stake (Stake) Perl Timberline Training Center (Mt. Pleasant) David Barfuss 435-527-4507 TLNYLT-W2-591-2014-901-15
  Hobble Creek (District) Buck Hollow Scout Reservation (Springville) Keith Reber 801-472-6430 TLNYLT-W2-591-2014-907-4
           
June 30 - July 5 Utah Nat'l Parks Council Coed (Council) Perl Timberline Training Center (Mt. Pleasant) Sharlene Skidmore 801-404-4748 TLNYLT-W2-591-2014-901-17
           
July 7 - July 12 Orem (District) Perl Timberline Training Center (Mt. Pleasant) Gary Glover 801-224-4936 TLNYLT-W2-591-2014-901-21
  Provo Peak (District) Perl Timberline Training Center (Mt. Pleasant) Stephen Bunker 801-356-3380 TLNYLT-W2-591-2014-901-22
  Mt. Nebo (District) Perl Timberline Training Center (Mt. Pleasant) Perry Ewell 801-423-6388 TLNYLT-W2-591-2014-901-23
           
           
July 14 - July 19 Porter Rockwell (District) Perl Timberline Training Center (Mt. Pleasant) Merrick Fonnesbeck 801-766-1756 TLNYLT-W2-591-2014-901-25
  Great Basin (District) Perl Timberline Training Center (Mt. Pleasant) Andrew Robinson 435-623-4713 TLNYLT-W2-591-2014-901-26
  Provo Peak (District) Perl Timberline Training Center (Mt. Pleasant) Jared Oldroyd 801-828-7805 TLNYLT-W2-591-2014-901-27
  Bryce Canyon (District) Rush Canyon (Alton) Gary Mudrow 928-643-6677 TLNYLT-W2-591-2014-905-1
           
July 21 - July 26 Orem (District) Perl Timberline Training Center (Mt. Pleasant) Carl Ernstrom 801-802-7576 TLNYLT-W2-591-2014-901-29
  Timpanogos (District) Perl Timberline Training Center (Mt. Pleasant) Lonnie Cox 801-785-5423 TLNYLT-W2-591-2014-901-30
  Iron Horse (District) Perl Timberline Training Center (Mt. Pleasant) Lance Lemon 801-310-8489 TLNYLT-W2-591-2014-901-31
  Cedar Breaks (District) ThunderRidge Scout Camp (Brian Head) Bruce C. Lee 435-586-2315 TLNYLT-W2-591-2014-902-3
  Zion (District) Kolob Mountain (La Verkin) Steve Wilcock 435-635-2990 TLNYLT-W2-591-2014-911-1
           
July 28 - August 2 Mt. Nebo (District) Perl Timberline Training Center (Mt. Pleasant) Hayden Barker 435-313-1914 TLNYLT-W2-591-2014-901-33
  Richfield & Salina Stakes (Stake) Perl Timberline Training Center (Mt. Pleasant) Terrel Olsen 435-896-6118 TLNYLT-W2-591-2014-901-34
  Cathedral Gorge ThunderRidge Scout Camp (Brian Head) Cancelled-Lance Lemon 801-310-8489 TLNYLT-W2-591-2014-902-4

For questions or help regarding Timberline NYLT web pages, doubleknot, or online registration,

please email the Volunteer Timberline NYLT IT Committee Chair, Rich Jensen, at  rjensen@gw.novell.com

 

 

Council Login